Ziemassvētki

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Viss par un ap Ziemassvētkiem!


    Ziemassvētku paražas

    Admin
    Admin
    Admin


    Number of posts : 40
    Join date : 21.11.10
    Age : 32
    Dzīvesvieta : Brocēni

    Ziemassvētku paražas Empty Ziemassvētku paražas

    Post  Admin Svētdena Novembris 21, 2010 3:57 pm

    Ziemassvētkus iesāk ar 4 nedēļu garu gavēni, adventi. Šajās 4 nedēļās nedrīkst spēlēt, dziedāt un dancot. Gaļas ēdienus var ēst tikai svētdienās, bet piektdienās un trešdienās nevar lietot arī piena produktus. Ziemassvētku rītā pēc lūgšanas sākas svētku brokastis, kur ēd un dzer visu, kas tik ir labākais un garšīgākais krājumā. Pēc brokastīm brauc uz baznīcu, bet mājās palikušie liekas gultā atpūsties. Ap pusdienas laiku sāk nākt viesi, un tikai vakarā sākas īstas svinības, kas turpinās 3 dienas. (Tā svinēts Latgalē)

    Visiem ar Dabas ritmiem saistītiem rituāliem spēks ir tad, ja mēs tos veicam īstajā laikā. Šajā gadā Ziemassvētki ir 21.decembrī. Saskaņā ar astronomisko kalendāru, var būt mazas nobīdes uz vienu vai otru pusi.

    Kristietība šo svētku svinēšanu ir nobīdījusi uz 24.decembri, piesaistot saulgriežu svinībām skaisto Betlēmes leģendu, lai senie rituāli zaudētu spēku. Senā latvieša sētā nebija arī tradicionālās Ziemassvētku eglītes, ne arī Ziemsvētku vecīša.

    Ziemassvētkiem gatavojas savlaicīgi: sakopj sētu, izpušķo istabu ar dažādiem rotājumiem no salmiem, kaltētām puķēm, ēveļskaidām, putnu spalvām, dzijas. Ziemassvētkos īpaši iecienīti bija puzuri – pakarami pušķojumi, kas parasti gatavoti no salmu vai niedru gabaliņiem, saverot tos uz vilnas dzijas, kā arī saulītes – tupenī sadurti salmi vai niedres.
    Svarīga Ziemassvētku sastāvdaļa ir arī bagātīgs mielasts, jo gads beidzies, raža novākta. Par Ziemassvētku galda sastāvdaļu uzskata cūkas smeceri, ķūķu jeb koču (Ziemassvētkus pat citkārt saukuši par Ķūķu vakaru), pupas, zirņus, putraimu desas, pīrāgus, alu. Katram ēdienam bija sava simboliska nozīme:

    Apēd zirni – vienu dienu raudāsi,
    Apēd pupu – vienu dienu briedīsi,
    Apēd šņukuru – būs liela rakstīšana,
    Apēd apaļu plāceni – gaidāms daudz saulainu dienu.

    Ziemassvētkos dziedāja dziesmas, gāja rotaļās. Par īpašām Ziemassvētku rotaļām pētnieki uzskata tās, kurās mēnesim jāķer saule vai vilkam kaza – tā esot gaismas cīņa ar tumsu, kas noris Ziemassvētkos. Izplatīta Ziemassvētku vakarā bija arī nākotnes zīlēšana. No svina vai sveču taukiem lej laimes. Ielejot izkausēto svinu vai taukus aukstā ūdenī, rodas īpatnēji veidojumi, kurus mēģina iztulkot un paredzēt laimi nākamajā gadā. Tā ir vērienīga informācija un liecina par šo svētku lielo nozīmi tautas dzīvē.

    Viens no svētku rituāliem ir Ziemassvētku pirts rituāls. Rituāls paredzēts, lai sagatavotu cilvēku gaismas uzvaras svētkiem. Rituālā pirts tika kurināta vienā no vakariem pirms saulgriežu punkta, vai arī saulgriežu dienā rīta pusē, lai vakarā varētu pilnībā nodoties svētku svinēšanai. Gatavojot šo pirti, tāpat ir skaidri jāzina, ar kādu mērķi cilvēks dodas uz pirti. Ziemassvētku pirts mērķis ir:

    • attīrīšanās no visa nevajadzīgā, kas cilvēkā ir uzkrājies;
    • spēka uzņemšana jaunajam darba cēlienam;
    • jaunā darba cikla – jaunā gada veiksmīgai programmēšanai;
    • enerģētiskās aizsardzības nodrošināšana veiksmīgam jaunajam ciklam.

    Ziemassvētku pirts ir ne tikai fizisku, bet arī enerģētisku un garīgu rituālu kopums. Katram tā var būt atšķirīga, ņemot vērā katra zināšanu un vēlmju līmeni. Jo vairāk zināsit, jo spēcīgākas būs jūsu vēlmes, jo spēcīgāku efektu jūs iegūsit. Bet vienmēr centieties visu darīt savu zināšanu līmenī. Tātad, dodoties uz pirti, vispirms būtu jāpadomā, ko ņemt līdzi. Pirmkārt, slotiņas: apses, bērza, kadiķa, priedes, egles, kalmes, papardes, ozola, oša, kļavas, vērmeles, vībotnes, vīgriezes, piparmētras, pelašķa, upeņu, melisas, kaņepes, ķimenes, ievas, vītola, vīksnas, pīlādža, lazdas, plūškoka, vilkābeles. Parasti pēršanās procesam izvēlas 9, 12 vai 21 slotiņu. Paklājiņā uz lāvas var izmantot papardes vai meža pļavā pļautu sienu. Pirtī, lai padzertos, var ieteikt šādas tējas:

    • kadiķogu,
    • piparmētru,
    • lupstāja,
    • priežu skuju,
    • ķimeņu,
    • asinszāles,
    • vībotņu u.c.

    Varētu būt svaiga ābolu vai dzērveņu sula. Noderēs arī glāze skābētu kāpostu sulas. Ļoti labi pirts dzērieniem pievienot medu.

    Šajās pirts procedūrās labi noderēs arī sāls un medus, ar ko noberzties un ieziesties. Pirtiņa varētu būt saistīta arī ar kosmētiskām procedūrām, tādēļ padomājiet, ko varat paņemt līdzi uz pirti no dabiskiem kosmētiskiem maisījumiem.

    Ziemassvētku pirtiņu ieteicams kurināt ar zibens skarta vai arī vēja lauzta koka malku. Vislabāk kurināšanā būtu izmantot tā koka malku, kura zaru slotiņas tiks izmantotas pēršanās procesā. Pirti pirms pēršanās būtu ieteicams izdūmot ar Latvijas augu maisījumiem, lai to enerģētiski attīrītu un sagatavotu pēršanās procesam.

    Pirts procedūru būtu vēlams sākt ar auksto medus masāžu, kuru izdara uz nesasildīta ķermeņa. Procedūra varbūt dažiem šķitīs nepatīkama, ilgstoša, bet tā ir ļoti efektīva, jo labi enerģētiski un fiziski attīra ķermeni. Pēc medus masāžas varētu doties uz lāvas sasildīties un pēc tam ierīvēties ar aromatizētu sāli. Sāls kā kristāliska viela ļoti labi enerģētiski attīra ķermeni, kā arī veicina svīšanas procesu, lai cilvēks varētu atbrīvoties no nevēlamām enerģijām un arī domām. Pēc ierīvēšanās ar sāli jānogaida, lai sākas pamatīgs svīšanas process. Tad pametam pērtuvi, noskalojamies un relaksējamies pirms nākošās pirts procedūras.

    Atcerēsimies, ka Ziemassvētku laiks ir pārdomu laiks un jauna cikla sākums. Tādēļ relaksācijas laikā vēlams nodarboties ar dažādām meditācijām vai psiholoģiski – enerģētiskām praksēm, lai enerģētiski ieprogrammētu veiksmīgu nākošo gadu.

    Pirmo pērienu uz lāvas ir jāvelta cilvēka enerģētiskai attīrīšanai. Tātad izmantojam apses, vībotnes, kadiķa, pīlādža, bērza, vērmeles slotiņas.

    Otro pērienu jāvelta spēku uzņemšanai, tātad derēs priedes, upenes, kaņepes, bērza, papardes, ozola, pelašķa slotiņas.

    Trešajā pēršanās reizē būtu jāparūpējas gan par garīgumu, gan arī par vēlmju piepildīšanos jaunajā darba ciklā. Šeit labi noderēs ozola, kļavas, kalmes, papardes, oša, piparmētras, melisas, vītola, vīksnas, lazdas, plūškoka, vilkābeles slotiņas.

    Starp pērieniem ļoti labi noderēs kārtīga, nesteidzīga relaksējošā masāža ar priežu, vīgriežu, ievu vai asinszāļu eļļu. Var izmantot arī citas sev tīkamas eļļas. Ziemassvētku noskaņojuma veidošanai ļoti labi var izmantot sasmalcinātu egļu zariņu smaržu. Tos var izkaisīt uz pirts grīdas, vai arī var tiem uzliet verdošu ūdeni un izmantot liešanai uz akmeņiem. Labas ir arī kontrastprocedūras – peldes āliņģī, sniegā, kā arī sniega sedziņa uz lāvas, kad esat uz lāvas pamatīgi izkarsējušies. Pēršanās procesu jauki noslēgt ar medus masāžu vai kādu citu kosmētisku procedūru. Ziemassvētkos noteikti pirtī neiederas nekāda steiga, tādēļ neplānojiet pirts reizē citus pasākumus un ejiet pirtī tikai ļoti labā kompānijā.

    Ziemassvētku vakarā notiek bluķa vilkšana (ne velti to mēdz saukt arī par Bluķa vakaru) – iepriekš sagatavotu lielu ozola bluķi vēla no vienām mājām uz otrām (reizēm tikai pa vienas mājas pagalmu) un pēdējajās sadedzināja. Daži uzskata, ka bluķī attēlota saule, kuru ļaudis tādējādi velk augšup un mudina atgriezties, citi – ka izvelkot bluķi pa malu malām no tām tiek savāktas likstas un nelaimes, kuras pēcāk iznīdē sadedzinot.
    Viena no pazīstamākajām Ziemassvētku nodarbēm ir budēļos, ķekatās jeb čigānos iešana. Zināšanai – Ziemsvētku eglīte un Ziemsvētku vecītis ir ienākuši latviešu mājās pirms nieka 100-150 gadiem. Ziemassvētki nav nekādi klusie miera svētki, tajos skaļi jālīksmojas.
    Ziemassvētku paražas 6727_a53310155e

      Tagad ir Ceturtdiena Marts 28, 2024 7:35 pm